The Sport Scout RT gives a more aggressive and capable spirit to the Scout lineup with Locking Rigid Saddlebags. Includes ABS, a 4" Display powered by RIDE COMMAND, Keyless Ignition, Cruise Control, Traction Control, Three Ride Modes, and USB Charger.
Features may include:
The Sport Scout RT adds even more capability to the Scout Lineup with the Locking Rigid Saddlebags which offer over ten gallons of combined space, keeping your gear dry and secure. Whether you're commuting, cruising, or on a weekend getaway, the top-down design maximizes cargo capacity.
The new color matched fenders and quarter fairing paired with new graphics give the Sport Scout RT a complete custom-inspired style straight from the factory.
The quarter fairing gives a stylish and custom look, while also providing protection from the wind.
Stylish gloss black 6-inch Moto Style Risers with machine highlights come standard and mean business. Machined Triples and Moto Handlebars complete the package, both in custom looks and dialed ergonomics that fit its menacing style with improved reach and control for aggressive riding.
The Sport Scout RT has the 4" Display powered by RIDE COMMAND, cruise control, traction control, ride modes, and a USB charger to enjoy enhanced safety, convenience, and an exceptional riding experience.
Design detail meets modern function with the 4" Display, powered by RIDE COMMAND. Experience effortless cruising with GPS navigation, Bluetooth® connection, and other ride-enhancing features. Go beyond the ride and elevate ownership with RIDE COMMAND+ connected technology, offering Account Sync and more.
Whether you're looking for premium style, increased comfort, or dedicated function-personalizing is easy and gives you the ability to transform your Indian Sport Scout RT just the way you want it with over 100 customization options.
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | V-Twin (60 degrees) |
| Displacement | 1250 cc |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Bore | 4.094 in (104 mm) |
| Stroke | 2.898 in (73.6 mm) |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Engine Power | 105 hp |
| Engine Torque | Peak: 82 ft-lbs |
| Engine Torque (rpm) | Peak: 6300 rpm |
| Fuel Injection | Closed loop fuel injection / 60 mm bore |
| Drivetrain | |
| Drive/Driven Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Primary Drive | Gear Drive Wet Clutch |
| Gear Ratios (overall) 1st | 2.769 |
| Gear Ratios (overall) 2nd | 1.882 |
| Gear Ratios (overall) 3rd | 1.5 |
| Gear Ratios (overall) 4th | 1.273 |
| Gear Ratios (overall) 5th | 1.125 |
| Gear Ratios (overall) 6th | 0.966 |
| Final Drive | 2.276:1 |
| Chassis | |
| Exhaust | 2-into-1 |
| Suspension | |
| Front Fork | Tube Diameter: 41 mm |
| Front Suspension | Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Dual Shocks |
| Front Travel (in./cm.) | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 3.0 in (76 mm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Single / 298 mm Semi-Floating Rotor / 2 Piston Caliper |
| Rear braking system | Single / 298 mm Semi-Floating Rotor / 1 Piston Caliper |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel | Cast 8-Spoke Black 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Cast 8-Spoke Black 16 in x 3.5 in |
| Front Tire | Metzeler Cruistec® 130/60B19 61H |
| Rear Tire | Metzeler Cruistec® 150/80B16 72H |
| Dimensions | |
| Overall Height | 49.5 in (1258 mm) |
| Overall Length | 86.9 in (2206 mm) |
| Overall Width | 37.6 in (956 mm) |
| Seat Height | 25.7 in (654 mm) (Laden) |
| Wheelbase | 61.5 in (1562 mm) |
| Rake/trail | 29.0° / 4.8 in (122.9 mm) |
| Ground Clearance | 4.4 in (113 mm) |
| Lean Angle, Left (deg.) | 33° |
| Lean Angle, Right (deg.) | 33° |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 3.4 Gallons (13.0 L) |
| Storage Capacity | Locking Rigid Saddlebags, 10+ Gallons of usable space |
| Weights | |
| GVWR | 988 lbs (449 kg) |
| Weight, As Shipped | 547 lbs (248 kg) |
| Weight, In Running Order | 568 lbs (257 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Black Smoke |
| Electric | |
| Gauges | Digital Speedometer, Digital Tachometer, Odometer, fuel gauge, compass, ambient temperature, Gear indicator |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED Headlight, tail/brake light, turn signals, license plate light and indicator lights |
| Features | |
| Features | Standard Equipment: ABS, Ride Modes, USB Charge/Data Port, Cruise Control, Traction Control, Keyless Ignition, 4" Display Powered by RIDE COMMAND | Passenger Accommodations: Solo Sport Seat - 2-Up Accessory Options Available |
| Instrumentation | Audio: N/A, Accessory Bluetooth® Speaker Available | RIDE COMMAND: 4" Display Factory-Installed with GPS Navigation, Bluetooth® Connectivity, Ride Stats, and More | RIDE COMMAND+: Via Bluetooth® Tethering with Account Sync, Connected Search and More *Requires cellular data. |
| Warranty | |
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | RideNow Kansas City |
| Primary Color | BLACK SMOKE |
| Stock # | IN032617 |
| VIN | 56KSTD763T3032617 |
| Condition | Excellent |
Introducing the stunning 2026 Indian Motorcycle® Sport Scout® RT, now available in ! This midsize cruiser packs a powerful punch with its V Twin engine delivering an impressive 105.0 horsepower. Feel the rush of the open road as the 1250.0cc engine propels you forward with 110.0 Nm of torque at 6300.0 RPM.
Crafted for both style and performance, this cruiser boasts a sleek design and premium features. The liquid-cooled engine ensures optimal performance while the 4 valves per cylinder and OHV - Pushrod valve configuration enhance efficiency. With a compression ratio of 12.5:1, this motorcycle is ready to dominate the highways.
Equipped with a 6-speed manual transmission and belt primary drive, you'll experience seamless shifting and smooth acceleration. The aluminum frame provides a lightweight yet durable structure, allowing you to effortlessly navigate any terrain.
Cruise in style with the Sport Scout® RT's Black Smoke, Sunset Red Metallic, or Chalk color options that are sure to turn heads wherever you go. The eye-catching design is complemented by durable aluminum wheels and Metzeler tires for superior performance and handling.
Experience optimal comfort with the one-piece leather seat that hugs your curves perfectly. The seat height of 25.7 inches ensures a comfortable riding position for long journeys. ...
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | V-Twin (60 degrees) |
| Displacement | 1250 cc |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Bore | 4.094 in (104 mm) |
| Stroke | 2.898 in (73.6 mm) |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Engine Power | 105 hp |
| Engine Torque | Peak: 82 ft-lbs |
| Engine Torque (rpm) | Peak: 6300 rpm |
| Fuel Injection | Closed loop fuel injection / 60 mm bore |
| Drivetrain | |
| Drive/Driven Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Primary Drive | Gear Drive Wet Clutch |
| Gear Ratios (overall) 1st | 2.769 |
| Gear Ratios (overall) 2nd | 1.882 |
| Gear Ratios (overall) 3rd | 1.5 |
| Gear Ratios (overall) 4th | 1.273 |
| Gear Ratios (overall) 5th | 1.125 |
| Gear Ratios (overall) 6th | 0.966 |
| Final Drive | 2.276:1 |
| Chassis | |
| Exhaust | 2-into-1 |
| Suspension | |
| Front Fork | Tube Diameter: 41 mm |
| Front Suspension | Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Dual Shocks |
| Front Travel (in./cm.) | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 3.0 in (76 mm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Single / 298 mm Semi-Floating Rotor / 2 Piston Caliper |
| Rear braking system | Single / 298 mm Semi-Floating Rotor / 1 Piston Caliper |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel | Cast 8-Spoke Black 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Cast 8-Spoke Black 16 in x 3.5 in |
| Front Tire | Metzeler Cruistec® 130/60B19 61H |
| Rear Tire | Metzeler Cruistec® 150/80B16 72H |
| Dimensions | |
| Overall Height | 49.5 in (1258 mm) |
| Overall Length | 86.9 in (2206 mm) |
| Overall Width | 37.6 in (956 mm) |
| Seat Height | 25.7 in (654 mm) (Laden) |
| Wheelbase | 61.5 in (1562 mm) |
| Rake/trail | 29.0° / 4.8 in (122.9 mm) |
| Ground Clearance | 4.4 in (113 mm) |
| Lean Angle, Left (deg.) | 33° |
| Lean Angle, Right (deg.) | 33° |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 3.4 Gallons (13.0 L) |
| Storage Capacity | Locking Rigid Saddlebags, 10+ Gallons of usable space |
| Weights | |
| GVWR | 988 lbs (449 kg) |
| Weight, As Shipped | 547 lbs (248 kg) |
| Weight, In Running Order | 568 lbs (257 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Black Smoke |
| Electric | |
| Gauges | Digital Speedometer, Digital Tachometer, Odometer, fuel gauge, compass, ambient temperature, Gear indicator |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED Headlight, tail/brake light, turn signals, license plate light and indicator lights |
| Features | |
| Features | Standard Equipment: ABS, Ride Modes, USB Charge/Data Port, Cruise Control, Traction Control, Keyless Ignition, 4" Display Powered by RIDE COMMAND | Passenger Accommodations: Solo Sport Seat - 2-Up Accessory Options Available |
| Instrumentation | Audio: N/A, Accessory Bluetooth® Speaker Available | RIDE COMMAND: 4" Display Factory-Installed with GPS Navigation, Bluetooth® Connectivity, Ride Stats, and More | RIDE COMMAND+: Via Bluetooth® Tethering with Account Sync, Connected Search and More *Requires cellular data. |
| Warranty | |
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |
RideNow Kansas City | 800 N Rogers Road Olathe, KS 66062 | 913-839-8751 | Powered by Dealer Spike