The Scout Sixty Bobber is a minimalist, blacked out cruiser with a 60 cu-in engine. Featuring an Analog Gauge, Keyed Ignition, LED Headlight, ABS, and fuel level gauge.
Features may include:
No more excuses. Scout Sixty Bobber, starting at $9,999.
A blacked-out, liquid-cooled V-Twin engine delivers 65 ft-lbs of torque and 85 hp, guaranteeing a thrilling ride. With a 5-speed transmission, it’s a bike you can ride and grow into, not out of.
Scout Sixty Bobber features a stripped-down, blacked-out design with a short, bobber rear fender giving a nod to traditional bobber style.
Comes standard with ride-enhancing amenities such as LED lighting and fuel level gauges to deliver an improved riding experience.
With a low seat height, easy mount and dismount, mid-controls, and a low center of gravity, the Scout Sixty Bobber is designed for confidence and comfort.
Explore over 100 accessories and four curated collections that deliver countless style, comfort and protection accessory options for your favorite types of riding.
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | V-Twin (60 degrees) |
| Displacement | 60 cu-in (999 cc) |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Bore | 3.661 in (93 mm) |
| Stroke | 2.898 in (73.6 mm) |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Engine Power | 85 hp |
| Engine Torque | Peak: 65 ft-lbs |
| Engine Torque (rpm) | Peak: 6,500 rpm |
| Fuel Injection | Closed loop fuel Injection / 54 mm bore |
| Drivetrain | |
| Drive/Driven Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Primary Drive | Gear Drive Wet Clutch |
| Gear Ratios (overall) 1st | 10.549:1 |
| Gear Ratios (overall) 2nd | 7.170:1 |
| Gear Ratios (overall) 3rd | 5.715:1 |
| Gear Ratios (overall) 4th | 4.850:1 |
| Gear Ratios (overall) 5th | 3.680:1 |
| Final Drive | 2.276:1 |
| Chassis | |
| Exhaust | 2-into-1 |
| Suspension | |
| Front Fork | Tube Diameter: 41 mm |
| Front Suspension | Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Dual Shocks |
| Front Travel (in./cm.) | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 2.0 in (51 mm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Single / 298 mm Rotor / 2 Piston Caliper |
| Rear braking system | Single / 298 mm Rotor / 1 Piston Caliper |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel | Cast 16 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Cast 16 in x 3.5 in |
| Front Tire | Pirelli® Night Dragon 130/90B16 67H |
| Rear Tire | Pirelli® Night Dragon 150/80B16 77H |
| Dimensions | |
| Overall Height | 42.2 in (1,071 mm) |
| Overall Length | 86.9 in (2206 mm) |
| Overall Width | 33.7 in (855mm) |
| Seat Height | 25.6 in (649 mm) |
| Wheelbase | 61.5 in (1,562 mm) |
| Rake/trail | 29.4° / 4.9 in (125.2 mm) |
| Ground Clearance | 4.3 in (109 mm) |
| Lean Angle, Left (deg.) | 31° |
| Lean Angle, Right (deg.) | 31° |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 3.4 Gallons (13.0 L) |
| Weights | |
| GVWR | 988 lbs (449 kg) |
| Dry Weight | 516 lbs (234kg) |
| Weight, In Running Order | 536 lbs (243kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Black Metallic |
| Electric | |
| Gauges | Analog speedometer, Digital tachometer, odometer, trip meter, engine temp, low fuel lamp |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED Headlight, tail/brake light, turn signals, license plate light and indicator lights |
| Features | |
| Features | Standard Equipment: ABS | Passenger Accommodations: Solo Seat - 2-Up Accessory Options |
| Warranty | |
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | RideNow Kansas City |
| Primary Color | BLACK METALLIC |
| Stock # | IN031800 |
| VIN | 56KSBV612T3031800 |
| Condition | Excellent |
Step right up and feast your eyes on the stunning 2026 Indian Motorcycle® Scout® Sixty Bobber! Clad in the sleek and captivating REOVECOLORNAME, this cruiser is sure to turn heads wherever you go. The deep, rich Black Metallic hue is as bold as the roaring V Twin engine that powers this midsize marvel down the open road.
Speaking of the engine, this beauty boasts an impressive 999cc displacement, delivering a spine-tingling 85 horsepower and a robust 65.0 ft-lbs of torque. With a fuel-injected system and a smooth 5-speed manual transmission, every twist of the throttle is met with an exhilarating response that will leave you craving more. The liquid-cooled engine ensures optimal performance even on the hottest of days, while the lightweight aluminum frame provides the perfect balance of agility and stability.
Saddle up on the plush leather seat, situated at a comfortable 25.6 inches off the ground, and grip the chrome handlebars as you lean into the wind. The sleek lines of this cruiser are complemented by chrome accents on the hand grips and foot pegs, adding a touch of elegance to this beastly machine.
As you cruise through the city streets or conquer the open highway, the Pirelli® Night Dragon tires grip the pavement with precision. The 16-inch aluminum wheels not only look stunning but also contribute to the overall resp...
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | V-Twin (60 degrees) |
| Displacement | 60 cu-in (999 cc) |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Bore | 3.661 in (93 mm) |
| Stroke | 2.898 in (73.6 mm) |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Engine Power | 85 hp |
| Engine Torque | Peak: 65 ft-lbs |
| Engine Torque (rpm) | Peak: 6,500 rpm |
| Fuel Injection | Closed loop fuel Injection / 54 mm bore |
| Drivetrain | |
| Drive/Driven Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Primary Drive | Gear Drive Wet Clutch |
| Gear Ratios (overall) 1st | 10.549:1 |
| Gear Ratios (overall) 2nd | 7.170:1 |
| Gear Ratios (overall) 3rd | 5.715:1 |
| Gear Ratios (overall) 4th | 4.850:1 |
| Gear Ratios (overall) 5th | 3.680:1 |
| Final Drive | 2.276:1 |
| Chassis | |
| Exhaust | 2-into-1 |
| Suspension | |
| Front Fork | Tube Diameter: 41 mm |
| Front Suspension | Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Dual Shocks |
| Front Travel (in./cm.) | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 2.0 in (51 mm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Single / 298 mm Rotor / 2 Piston Caliper |
| Rear braking system | Single / 298 mm Rotor / 1 Piston Caliper |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel | Cast 16 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Cast 16 in x 3.5 in |
| Front Tire | Pirelli® Night Dragon 130/90B16 67H |
| Rear Tire | Pirelli® Night Dragon 150/80B16 77H |
| Dimensions | |
| Overall Height | 42.2 in (1,071 mm) |
| Overall Length | 86.9 in (2206 mm) |
| Overall Width | 33.7 in (855mm) |
| Seat Height | 25.6 in (649 mm) |
| Wheelbase | 61.5 in (1,562 mm) |
| Rake/trail | 29.4° / 4.9 in (125.2 mm) |
| Ground Clearance | 4.3 in (109 mm) |
| Lean Angle, Left (deg.) | 31° |
| Lean Angle, Right (deg.) | 31° |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 3.4 Gallons (13.0 L) |
| Weights | |
| GVWR | 988 lbs (449 kg) |
| Dry Weight | 516 lbs (234kg) |
| Weight, In Running Order | 536 lbs (243kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Black Metallic |
| Electric | |
| Gauges | Analog speedometer, Digital tachometer, odometer, trip meter, engine temp, low fuel lamp |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED Headlight, tail/brake light, turn signals, license plate light and indicator lights |
| Features | |
| Features | Standard Equipment: ABS | Passenger Accommodations: Solo Seat - 2-Up Accessory Options |
| Warranty | |
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |
RideNow Kansas City | 800 N Rogers Road Olathe, KS 66062 | 913-839-8751 | Powered by Dealer Spike