Featuring a chassis-mounted fairing, touring amenities, premium chrome finishes, the 112 cu-in liquid-cooled PowerPlus engine with 126 HP and the Rider Assist and PowerBand Audio Package.
Features may include:
Inspired by our trailblazing founders, we continue to innovate what’s next in American Motorcycling. The Indian Pursuit blends distinctive American style, next generation performance, and rider-centric technology in a single package to help riders break free from the grind.
The PowerPlus 112 cu-in engine makes 126 hp and 133 ft-lbs of torque straight from the factory. That same engine won three MotoAmerica King of the Baggers Championships.
The PowerPlus 112 comes standard with breakthrough advancements on American V-Twin Touring Bikes including Blind Spot Warning, Tailgate Warning, Rear Collision Warning, Bike Hold Control, an electronic combined brake system, and Smart Lean with lean sensitive ABS braking and traction control. Combined, this advanced set of features improves awareness on every ride.
The PowerBand system features six 100-watt speakers for a total of 600 watts with a dynamic equalizer for an immersive experience, so no matter the riding conditions, you can hear your music.
Experience unparalleled comfort on the road with the chassis-mounted fairing, electronically adjustable windshield, and heated premium seats. Whether you’re the rider or passenger, these features provide optimal wind protection and customizable warmth, enhancing your touring experience.? With a chassis-mounted fairing, optional electronically adjustable Fox® rear suspension preload, inverted front forks, and a cast-aluminum frame, you have ultimate control.
36+ gallons of weatherproof, remote-locking storage or take off the quick-release trunk to drop weight and give yourself a whole new profile. Enjoy even more storage with additional compartments seamlessly integrated into the lower fairings.
Choose between three ride modes, Rain, Standard, or Sport, for an experience that's customized to your riding style. Rear Cylinder Deactivation automatically shuts off the rear cylinder when the bike is stopped for enhanced comfort in slow-moving traffic.
You won't go unnoticed thanks to LED running lights and a headlight with a menacing style. You also get premium driving lights integrated in the lowers.
Integrated into the dash, the 7" Display powered by RIDE COMMAND offers turn-by-turn navigation, Bluetooth® connection and ride enhancing features for effortless cruising. Go beyond the ride and elevate ownership with RIDE COMMAND+, offering Apple CarPlay®, Bike Health, Bike Locator and more.
Game-changing motorcycles deserve parts and accessories that are just as innovative. Explore countless performance, comfort, and technology options to make Indian Pursuit your own.
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | PowerPlus |
| Displacement | 112 cu-in (1834 cc) |
| Cooling System | Liquid-cooled |
| Bore | 110 mm |
| Stroke | 96.5 mm |
| Compression Ratio | 11.4:1 |
| Engine Power | 126 hp |
| Engine Torque | Peak: 136 ft-lbs |
| Engine Torque (rpm) | Peak: 3600 rpm |
| Fuel Injection | Closed Loop Fuel Injection/52 mm Dual Bore |
| Drivetrain | |
| Drive/Driven Clutch | Wet, Multi-Plate, Assist |
| Primary Drive | Gear Drive Wet Clutch |
| Gear Ratios (overall) 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios (overall) 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios (overall) 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios (overall) 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios (overall) 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios (overall) 6th | 3.017:1 |
| Final Drive | 2.379:1 |
| Chassis | |
| Exhaust | Split Exhaust with Resonator |
| Suspension | |
| Front Fork | Tube Diameter: 43 mm |
| Front Suspension | Inverted Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Single Shock w/ E-Preload Adjustment |
| Front Travel (in./cm.) | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 4.5 in (114 mm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Brembo® Calipers, Dual Semi-Floating Rotor: 320 mm x 5.0 mm |
| Rear braking system | Single Floating Rotor: 298 mm x 7.0 mm |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel | Contrast Cut 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Contrast Cut 16 in x 5 in |
| Front Tire | Metzeler Cruisetec® 130/60B19 66H |
| Rear Tire | Metzeler Cruisetec® 180/60R16 80H |
| Dimensions | |
| Overall Height | 48.7 in (1237 mm) |
| Overall Length | 101.5 in (2578 mm) |
| Overall Width | 41.9 in (1066 mm) |
| Seat Height | 26.5 in (672 mm) |
| Wheelbase | 65.7 in (1668 mm) |
| Rake/trail | 25° / 5.9 in (150 mm) |
| Ground Clearance | 5.4 in (137 mm) |
| Lean Angle, Left (deg.) | 33 |
| Lean Angle, Right (deg.) | 33 |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 6.0 Gallons (22.7 L) |
| Storage Capacity | Remote Locking Hard Saddlebags and Trunk, Dash Compartment - 36+ Gallons Total |
| Weights | |
| GVWR | 1,385 lbs (628 kg) |
| Dry Weight | 901 lbs (409 kg) |
| Weight, In Running Order | 937 lbs (425 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Silver Quartz Metallic |
| Electric | |
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators; cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED Headlamp/Tail/Brake/Turn Signal |
| Features | |
| Features | Standard Equipment: Remote Locking Hard Saddlebags, Power Adjustable Windshield, 36+ Gallons of Storage, Keyless Ignition, Adjustable Fairing Vents, USB Charger, and Tire Pressure Monitoring System (TPMS) | Passenger Accommodations: 2-Up Heated Seat, Adjustable Passenger Floorboards | Rider Assist Features: "ABS Standard. SmartLean Technology: 6-Axis Bosch IMU provides Lean Sensitive Traction Control & ABS, Drag Torque Control. Rider Assist Package: Blind Spot Warning, Rear Collision Warning Lights, Bike Hold Control, Electronically Linked Brakes, and Tailgate Warning." |
| Instrumentation | Audio: Upgraded PowerBand Audio Package includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers, 2 - 100 watt trunk speakers - 600 watts total. | RIDE COMMAND: 7" Display Factory-Installed with GPS Navigation, Apple CarPlay®, Bluetooth® Connectivity, Configurable Gauges, Ride Stats and More | RIDE COMMAND+: "Via Bluetooth® Tethering with Account Sync, Connected Search and More *Requires cellular data." |
| Warranty | |
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | RideNow Kansas City |
| Primary Color | SILVER QUARTZ METALLIC |
| Stock # | IN444623 |
| VIN | 56KLD6SS7T3444623 |
| Condition | Excellent |
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | PowerPlus |
| Displacement | 112 cu-in (1834 cc) |
| Cooling System | Liquid-cooled |
| Bore | 110 mm |
| Stroke | 96.5 mm |
| Compression Ratio | 11.4:1 |
| Engine Power | 126 hp |
| Engine Torque | Peak: 136 ft-lbs |
| Engine Torque (rpm) | Peak: 3600 rpm |
| Fuel Injection | Closed Loop Fuel Injection/52 mm Dual Bore |
| Drivetrain | |
| Drive/Driven Clutch | Wet, Multi-Plate, Assist |
| Primary Drive | Gear Drive Wet Clutch |
| Gear Ratios (overall) 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios (overall) 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios (overall) 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios (overall) 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios (overall) 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios (overall) 6th | 3.017:1 |
| Final Drive | 2.379:1 |
| Chassis | |
| Exhaust | Split Exhaust with Resonator |
| Suspension | |
| Front Fork | Tube Diameter: 43 mm |
| Front Suspension | Inverted Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Single Shock w/ E-Preload Adjustment |
| Front Travel (in./cm.) | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 4.5 in (114 mm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Brembo® Calipers, Dual Semi-Floating Rotor: 320 mm x 5.0 mm |
| Rear braking system | Single Floating Rotor: 298 mm x 7.0 mm |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel | Contrast Cut 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Contrast Cut 16 in x 5 in |
| Front Tire | Metzeler Cruisetec® 130/60B19 66H |
| Rear Tire | Metzeler Cruisetec® 180/60R16 80H |
| Dimensions | |
| Overall Height | 48.7 in (1237 mm) |
| Overall Length | 101.5 in (2578 mm) |
| Overall Width | 41.9 in (1066 mm) |
| Seat Height | 26.5 in (672 mm) |
| Wheelbase | 65.7 in (1668 mm) |
| Rake/trail | 25° / 5.9 in (150 mm) |
| Ground Clearance | 5.4 in (137 mm) |
| Lean Angle, Left (deg.) | 33 |
| Lean Angle, Right (deg.) | 33 |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 6.0 Gallons (22.7 L) |
| Storage Capacity | Remote Locking Hard Saddlebags and Trunk, Dash Compartment - 36+ Gallons Total |
| Weights | |
| GVWR | 1,385 lbs (628 kg) |
| Dry Weight | 901 lbs (409 kg) |
| Weight, In Running Order | 937 lbs (425 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Silver Quartz Metallic |
| Electric | |
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators; cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED Headlamp/Tail/Brake/Turn Signal |
| Features | |
| Features | Standard Equipment: Remote Locking Hard Saddlebags, Power Adjustable Windshield, 36+ Gallons of Storage, Keyless Ignition, Adjustable Fairing Vents, USB Charger, and Tire Pressure Monitoring System (TPMS) | Passenger Accommodations: 2-Up Heated Seat, Adjustable Passenger Floorboards | Rider Assist Features: "ABS Standard. SmartLean Technology: 6-Axis Bosch IMU provides Lean Sensitive Traction Control & ABS, Drag Torque Control. Rider Assist Package: Blind Spot Warning, Rear Collision Warning Lights, Bike Hold Control, Electronically Linked Brakes, and Tailgate Warning." |
| Instrumentation | Audio: Upgraded PowerBand Audio Package includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers, 2 - 100 watt trunk speakers - 600 watts total. | RIDE COMMAND: 7" Display Factory-Installed with GPS Navigation, Apple CarPlay®, Bluetooth® Connectivity, Configurable Gauges, Ride Stats and More | RIDE COMMAND+: "Via Bluetooth® Tethering with Account Sync, Connected Search and More *Requires cellular data." |
| Warranty | |
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |
RideNow Kansas City | 800 N Rogers Road Olathe, KS 66062 | 913-839-8751 | Powered by Dealer Spike