Get out and turn heads with this iconic Bobber styled bike. With blacked out finishes, the 116 cu-in Thunderstroke Engine and more ride-enhancing technology, like the 4" Display Powered by RIDE COMMAND.
Features may include:
The air-cooled Thunderstroke 116 delivers performance with timeless style packing 120 ft-lbs of torque.
A welded steel tube frame, large headlight bucket with nacelle, and covered forks and rear shocks give a nod to traditional bobber style and deliver a visually striking experience.
Design detail meets modern function with the 4" Display powered by RIDE COMMAND. Experience effortless cruising with GPS navigation, Bluetooth® connection, and other ride-enhancing features. Go beyond the ride and elevate ownership with RIDE COMMAND+ connected technology, offering Account Sync and more.
LED lighting, keyless ignition, cruise control, rear cylinder deactivation, ABS, and Metzeler CruiseTec® tires that offer supreme traction come standard.
A low solo seat gives you a commanding feel, while the forward pegs and mini ape bars put your feet forward and your fists in the wind, offering you an authoritative riding position.?
Choose between three ride modes - Tour, Standard, or Sport - for an experience that's tailored to your riding style.
Explore countless style, comfort and performance options to make Chief Bobber Dark Horse your own.
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | Thunderstroke 116 |
| Displacement | 116 cu-in (1,890 cc) |
| Cooling System | Air-cooled |
| Bore | 4.063 in (103.2 mm) |
| Stroke | 4.449 in (113 mm) |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Engine Torque | Peak: 120 ft-lbs |
| Engine Torque (rpm) | Peak: 2,900 rpm |
| Fuel Injection | Closed loop fuel injection / 54 mm bore |
| Drivetrain | |
| Drive/Driven Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Primary Drive | Gear Drive Wet Clutch |
| Gear Ratios (overall) 1st | 9.403 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 2nd | 6.411 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 3rd | 4.763 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 4th | 3.796 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 5th | 3.243 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 6th | 2.789 : 1 |
| Final Drive | 2.2 : 1 |
| Chassis | |
| Exhaust | Dual Exhaust w/ Crossover |
| Suspension | |
| Front Fork | Tube Diameter: 46 mm |
| Front Suspension | Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Dual Shocks w/ Adjustable Preload |
| Front Travel (in./cm.) | 5.2 in (132 mm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 3.0 in (75 mm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Single / 300mm Semi-Floating Rotor / 4 Piston Caliper |
| Rear braking system | Single / 300mm Floating Rotor / 2 Piston Caliper |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel | Wire Wheel 16 in x 3 in |
| Rear Wheel | Wire Wheel 16 in x 5 in |
| Front Tire | Metzeler Cruisetec® 130/60 B16 73H |
| Rear Tire | Metzeler Cruisetec® 180/65 B16 81H |
| Dimensions | |
| Overall Height | 53.1 in (1,349 mm) |
| Overall Length | 90 in (2,286 mm) |
| Overall Width | 36 in (915 mm) |
| Seat Height | 26.0 in (662 mm) |
| Wheelbase | 64.0 in (1626 mm) |
| Rake/trail | 29° / 5.2 in (132 mm) |
| Ground Clearance | 4.9 in (125 mm) |
| Lean Angle, Left (deg.) | 28.5° |
| Lean Angle, Right (deg.) | 28.5° |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 4.0 Gallons (15.1 L) |
| Weights | |
| GVWR | 1,160 lbs (522 kg) |
| Dry Weight | 670 lbs (304 kg) |
| Weight, In Running Order | 694 lbs (315 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Moss Green |
| Electric | |
| Gauges | Speedometer, Tachometer, Odometer, Fuel Gauge, Compass, Ambient Temperature, Gear Indicator |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED Headlight, LED Tail/Brake/Turn Signals |
| Features | |
| Features | Standard Equipment: ABS, Ride Modes, Keyless Ignition, USB charge port, 12V Charge Port, Rear Cylinder Deactivation | Passenger Accommodations: Solo Seat, 2-Up Accessory Options Available |
| Instrumentation | RIDE COMMAND: 4" Display Factory-Installed with GPS Navigation, Bluetooth® Connectivity, Ride Stats, and More | RIDE COMMAND+: Via Bluetooth® Tethering with Account Sync, Connected Search and More |
| Warranty | |
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | RideNow Kansas City |
| Primary Color | MOSS GREEN |
| Stock # | IN029402 |
| VIN | 56KDLDBH9T3029402 |
| Condition | Excellent |
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | Thunderstroke 116 |
| Displacement | 116 cu-in (1,890 cc) |
| Cooling System | Air-cooled |
| Bore | 4.063 in (103.2 mm) |
| Stroke | 4.449 in (113 mm) |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Engine Torque | Peak: 120 ft-lbs |
| Engine Torque (rpm) | Peak: 2,900 rpm |
| Fuel Injection | Closed loop fuel injection / 54 mm bore |
| Drivetrain | |
| Drive/Driven Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Primary Drive | Gear Drive Wet Clutch |
| Gear Ratios (overall) 1st | 9.403 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 2nd | 6.411 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 3rd | 4.763 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 4th | 3.796 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 5th | 3.243 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 6th | 2.789 : 1 |
| Final Drive | 2.2 : 1 |
| Chassis | |
| Exhaust | Dual Exhaust w/ Crossover |
| Suspension | |
| Front Fork | Tube Diameter: 46 mm |
| Front Suspension | Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Dual Shocks w/ Adjustable Preload |
| Front Travel (in./cm.) | 5.2 in (132 mm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 3.0 in (75 mm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Single / 300mm Semi-Floating Rotor / 4 Piston Caliper |
| Rear braking system | Single / 300mm Floating Rotor / 2 Piston Caliper |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel | Wire Wheel 16 in x 3 in |
| Rear Wheel | Wire Wheel 16 in x 5 in |
| Front Tire | Metzeler Cruisetec® 130/60 B16 73H |
| Rear Tire | Metzeler Cruisetec® 180/65 B16 81H |
| Dimensions | |
| Overall Height | 53.1 in (1,349 mm) |
| Overall Length | 90 in (2,286 mm) |
| Overall Width | 36 in (915 mm) |
| Seat Height | 26.0 in (662 mm) |
| Wheelbase | 64.0 in (1626 mm) |
| Rake/trail | 29° / 5.2 in (132 mm) |
| Ground Clearance | 4.9 in (125 mm) |
| Lean Angle, Left (deg.) | 28.5° |
| Lean Angle, Right (deg.) | 28.5° |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 4.0 Gallons (15.1 L) |
| Weights | |
| GVWR | 1,160 lbs (522 kg) |
| Dry Weight | 670 lbs (304 kg) |
| Weight, In Running Order | 694 lbs (315 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Moss Green |
| Electric | |
| Gauges | Speedometer, Tachometer, Odometer, Fuel Gauge, Compass, Ambient Temperature, Gear Indicator |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED Headlight, LED Tail/Brake/Turn Signals |
| Features | |
| Features | Standard Equipment: ABS, Ride Modes, Keyless Ignition, USB charge port, 12V Charge Port, Rear Cylinder Deactivation | Passenger Accommodations: Solo Seat, 2-Up Accessory Options Available |
| Instrumentation | RIDE COMMAND: 4" Display Factory-Installed with GPS Navigation, Bluetooth® Connectivity, Ride Stats, and More | RIDE COMMAND+: Via Bluetooth® Tethering with Account Sync, Connected Search and More |
| Warranty | |
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |
RideNow Kansas City | 800 N Rogers Road Olathe, KS 66062 | 913-839-8751 | Powered by Dealer Spike