The Indian 101 Scout is purpose built to be the highest performance Scout we've ever offered. Includes ABS, a 4" Display powered by RIDE COMMAND, Keyless Ignition, Cruise Control, Traction Control, Three Ride Modes, and USB Charger.
Features may include:
A next generation motorcycle calls for a next generation engine. With a 10% increase in displacement, the SpeedPlus engine is a 1250 cc liquid-cooled V-Twin engine that delivers 111 hp and north of 82 ft-lbs of torque, for a balanced, yet thrilling ride.
Adjustable Piggyback rear shocks come standard to let you dial in your ride just how you like. They give you the stylish aftermarket look and increased comfort and capability for aggressive riding.
Fully adjustable inverted forks are more rigid, more responsive, providing you with both better handling and a feel for the road beneath you.
Responsive brakes enable you to ride harder and stop safely.
Exacting attention to detail finishes the look with 101 Scout badging, intricate seat stitching, and exclusive paint and Images. Indian 101 Scout is sure to draw stares and turn heads if anyone can catch it.
Up top, stylish gloss black 6-inch Moto Style Risers with Machine Highlights, Machined Triples and Moto Handlebars tie it all together, with custom appeal and purposeful ergonomics that fit its aggressive character.
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | V-Twin (60 degrees) |
| Displacement | 1250 cc |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Bore | 4.094 in (104 mm) |
| Stroke | 2.898 in (73.6 mm) |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Engine Power | 111 hp |
| Engine Torque | Peak: 82 ft-lbs |
| Engine Torque (rpm) | Peak: 6300 rpm |
| Fuel Injection | Closed loop fuel injection / 60 mm bore |
| Drivetrain | |
| Drive/Driven Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Primary Drive | Gear Drive Wet Clutch |
| Gear Ratios (overall) 1st | 2.769 |
| Gear Ratios (overall) 2nd | 1.882 |
| Gear Ratios (overall) 3rd | 1.5 |
| Gear Ratios (overall) 4th | 1.273 |
| Gear Ratios (overall) 5th | 1.125 |
| Gear Ratios (overall) 6th | 0.966 |
| Final Drive | 2.276:1 |
| Chassis | |
| Exhaust | 2-into-1 |
| Suspension | |
| Front Fork | Tube Diameter: 43 mm |
| Front Suspension | Inverted Telescopic Cartridge Fork |
| Rear Suspension | Dual Piggyback Shocks |
| Front Travel (in./cm.) | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 3.0 in (76 mm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Dual / 320 mm Semi-Floating Rotor / 4 Piston Caliper |
| Rear braking system | Single / 298 mm Semi-Floating Rotor / 1 Piston Caliper |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel | Cast 5-Spoke 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Cast 5-Spoke 16 in x 3.5 in |
| Front Tire | Metzeler Cruistec® 130/60B19 61H |
| Rear Tire | Metzeler Cruistec® 150/80R16 77H |
| Dimensions | |
| Overall Height | 45.5 in (1155 mm) |
| Overall Length | 86.9 in (2206 mm) |
| Overall Width | 37.6 in (956 mm) |
| Seat Height | Laden: 25.7 in (654 mm) | Unladen: 26.8 in (680 mm) |
| Wheelbase | 61.5 in (1,555 mm) |
| Rake/trail | 29.0° / 4.8 in (133 mm) |
| Ground Clearance | 4.4 in (113 mm) |
| Lean Angle, Left (deg.) | 33° |
| Lean Angle, Right (deg.) | 33° |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 3.4 Gallons (13.0 L) |
| Weights | |
| GVWR | 988 lbs (449 kg) |
| Dry Weight | 529 lbs (240 kg) |
| Weight, In Running Order | 549 lbs (249 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Black Crystal with Super Graphite |
| Electric | |
| Gauges | Digital Speedometer, Digital Tachometer, Odometer, fuel gauge, compass, ambient temperature, Gear indicator |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED Headlight, tail/brake light, turn signals, license plate light and indicator lights |
| Features | |
| Features | Standard Equipment: ABS, Ride Modes, USB Charge/Data Port, Cruise Control, Traction Control, Keyless Ignition | Passenger Accommodations: Solo Sport Seat - 2-Up Accessory Options Available |
| Instrumentation | RIDE COMMAND: 4" Display Factory-Installed with GPS Navigation, Bluetooth® Connectivity, Ride Stats, and More | RIDE COMMAND+: Factory-Installed TCU for One-Year Free with Bike Health, Bike Locator, Account Sync, Connected Search and More - After which an annual fee applies. |
| Warranty | |
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | RideNow Kansas City |
| Primary Color | BLACK CRYSTAL |
| Stock # | IN032588 |
| VIN | 56KSSE779T3032588 |
| Condition | Excellent |
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | V-Twin (60 degrees) |
| Displacement | 1250 cc |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Bore | 4.094 in (104 mm) |
| Stroke | 2.898 in (73.6 mm) |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Engine Power | 111 hp |
| Engine Torque | Peak: 82 ft-lbs |
| Engine Torque (rpm) | Peak: 6300 rpm |
| Fuel Injection | Closed loop fuel injection / 60 mm bore |
| Drivetrain | |
| Drive/Driven Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Primary Drive | Gear Drive Wet Clutch |
| Gear Ratios (overall) 1st | 2.769 |
| Gear Ratios (overall) 2nd | 1.882 |
| Gear Ratios (overall) 3rd | 1.5 |
| Gear Ratios (overall) 4th | 1.273 |
| Gear Ratios (overall) 5th | 1.125 |
| Gear Ratios (overall) 6th | 0.966 |
| Final Drive | 2.276:1 |
| Chassis | |
| Exhaust | 2-into-1 |
| Suspension | |
| Front Fork | Tube Diameter: 43 mm |
| Front Suspension | Inverted Telescopic Cartridge Fork |
| Rear Suspension | Dual Piggyback Shocks |
| Front Travel (in./cm.) | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 3.0 in (76 mm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Dual / 320 mm Semi-Floating Rotor / 4 Piston Caliper |
| Rear braking system | Single / 298 mm Semi-Floating Rotor / 1 Piston Caliper |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel | Cast 5-Spoke 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Cast 5-Spoke 16 in x 3.5 in |
| Front Tire | Metzeler Cruistec® 130/60B19 61H |
| Rear Tire | Metzeler Cruistec® 150/80R16 77H |
| Dimensions | |
| Overall Height | 45.5 in (1155 mm) |
| Overall Length | 86.9 in (2206 mm) |
| Overall Width | 37.6 in (956 mm) |
| Seat Height | Laden: 25.7 in (654 mm) | Unladen: 26.8 in (680 mm) |
| Wheelbase | 61.5 in (1,555 mm) |
| Rake/trail | 29.0° / 4.8 in (133 mm) |
| Ground Clearance | 4.4 in (113 mm) |
| Lean Angle, Left (deg.) | 33° |
| Lean Angle, Right (deg.) | 33° |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 3.4 Gallons (13.0 L) |
| Weights | |
| GVWR | 988 lbs (449 kg) |
| Dry Weight | 529 lbs (240 kg) |
| Weight, In Running Order | 549 lbs (249 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Black Crystal with Super Graphite |
| Electric | |
| Gauges | Digital Speedometer, Digital Tachometer, Odometer, fuel gauge, compass, ambient temperature, Gear indicator |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED Headlight, tail/brake light, turn signals, license plate light and indicator lights |
| Features | |
| Features | Standard Equipment: ABS, Ride Modes, USB Charge/Data Port, Cruise Control, Traction Control, Keyless Ignition | Passenger Accommodations: Solo Sport Seat - 2-Up Accessory Options Available |
| Instrumentation | RIDE COMMAND: 4" Display Factory-Installed with GPS Navigation, Bluetooth® Connectivity, Ride Stats, and More | RIDE COMMAND+: Factory-Installed TCU for One-Year Free with Bike Health, Bike Locator, Account Sync, Connected Search and More - After which an annual fee applies. |
| Warranty | |
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |
RideNow Kansas City | 800 N Rogers Road Olathe, KS 66062 | 913-839-8751 | Powered by Dealer Spike