Features may include:
Straight from the factory with a Passenger Pillion, the Super Scout is designed to be ready to share the ride with your favorite passenger. Passenger Pegs come standard.
The saddlebags allow you to effortlessly carry essentials and offer simple ease of use with a quick pull tab. They are the largest we’ve ever offered on Scout.
The Super Scout’s windshield protects from wind, bugs, and road debris, shielding you from the elements and letting you ride in comfort. If it’s a hot day and you want to catch the breeze or just want that stripped-down look, the Quick-Release Windshield detaches in seconds with an all-new premium cast clip mechanism.
The Limited +Tech Trim delievers an unrivaled Indian Scout experience. Continuing to build upon Standard and Limited features with ABS, Traction Control, Ride Modes, Cruise Control, and more, the LImited +Tech Trim introduces Keyless Ignition and Indian Motorcycle's 4" Round Touchscreen Display Powered by RIDE COMMAND.
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | V-Twin (60 degrees) |
| Displacement | 1250cc |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Bore | 4.094" (104mm) |
| Stroke | 2.898" (73.6mm) |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Engine Power | 105 HP |
| Engine Torque | Peak: 82 ft-lbs |
| Engine Torque (rpm) | Peak: 6300 rpm |
| Fuel Injection | Closed loop fuel injection / 63 mm bore |
| Drivetrain | |
| Drive/Driven Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Primary Drive | Gear Drive Wet Clutch |
| Gear Ratios (overall) 1st | 10.549 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 2nd | 7.170 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 3rd | 5.715 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 4th | 4.850 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 5th | 4.286 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 6th | 3.680 : 1 |
| Final Drive | 2.276:1 |
| Chassis | |
| Exhaust | 2-into-1 |
| Suspension | |
| Front Fork | Tube Diameter: 41 mm |
| Front Suspension | Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Dual Shocks |
| Front Travel (in./cm.) | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 3.0 in (76 mm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Single / 298 mm Semi-Floating Rotor / 2 Piston Caliper |
| Rear braking system | Single / 298 mm Semi-Floating Rotor / 1 Piston Caliper |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel | Wire 40-Spoke 16" x 3.5" |
| Rear Wheel | Wire 40-Spoke 16" x 3.5" |
| Front Tire | Pirelli MT60RS 130/90B16 67H |
| Rear Tire | Pirelli MT60RS 150/80B16 77H |
| Dimensions | |
| Overall Height | 48.3 in (1226 mm) |
| Overall Length | 89.0 in / 2260 mm |
| Overall Width | 36.1 in (916 mm) |
| Seat Height | 25.7 in (654 mm) |
| Seat Height, Unladen | 26.8 in (680 mm) |
| Wheelbase | 61.5 in (1,562 mm) |
| Rake/trail | 29.0° / 4.8 in (122.2 mm) |
| Ground Clearance | 4.4 in (113 mm) |
| Lean Angle, Left (deg.) | 33° |
| Lean Angle, Right (deg.) | 33° |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 3.4 gal (13.0 L) |
| Weights | |
| GVWR | 988 lbs (449 kg) |
| Dry Weight | 569 lbs (258 kg |
| Weight, In Running Order | 589 lbs (268 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Maroon Metallic with Graphics |
| Electric | |
| Gauges | Digital Speedometer, Digital Tachometer, Odometer, fuel gauge, compass, ambient temperature, Gear indicator |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED Headlight, tail/brake light, turn signals, license plate light and indicator lights |
| Features | |
| Features | infotainment: 4" Display powered by RIDE COMMAND with GPS Navigation, Ride Data, Vehicle Status and Info, Bluetooth Connectivity and more. Feature-specific information for the display is as follows: real-time clock; ambient air temperature; heading; audio information display; vehicle status (voltage, engine hours, oil change); vehicle info (speed, fuel range, RPM, gear position); current ride data (distance, moving time, stop time, altitude, altitude change); trip meters; ride mode selection; screen brightness; and vehicle trouble code readout. 2025 or newer bikes come pre-installed with RIDE COMMAND+ and includes one year free of the subscription service. Unlock bike health, bike locator, live weather and traffic overlay, and more for a seamless, connected experience. Select 2025 models or newer come pre-installed with RIDE COMAND+. | Standard Equipment: ABS, Ride Modes, USB Charge/Data Port, Cruise Control, Traction Control, Keyless Ignition, Quick-Release Windshield |
| Warranty | |
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | RideNow Kansas City |
| Primary Color | MAROON |
| Stock # | IN026999 |
| VIN | 56KSHF768S3026999 |
| Condition | Excellent |
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | V-Twin (60 degrees) |
| Displacement | 1250cc |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Bore | 4.094" (104mm) |
| Stroke | 2.898" (73.6mm) |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Engine Power | 105 HP |
| Engine Torque | Peak: 82 ft-lbs |
| Engine Torque (rpm) | Peak: 6300 rpm |
| Fuel Injection | Closed loop fuel injection / 63 mm bore |
| Drivetrain | |
| Drive/Driven Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Primary Drive | Gear Drive Wet Clutch |
| Gear Ratios (overall) 1st | 10.549 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 2nd | 7.170 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 3rd | 5.715 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 4th | 4.850 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 5th | 4.286 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 6th | 3.680 : 1 |
| Final Drive | 2.276:1 |
| Chassis | |
| Exhaust | 2-into-1 |
| Suspension | |
| Front Fork | Tube Diameter: 41 mm |
| Front Suspension | Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Dual Shocks |
| Front Travel (in./cm.) | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 3.0 in (76 mm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Single / 298 mm Semi-Floating Rotor / 2 Piston Caliper |
| Rear braking system | Single / 298 mm Semi-Floating Rotor / 1 Piston Caliper |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel | Wire 40-Spoke 16" x 3.5" |
| Rear Wheel | Wire 40-Spoke 16" x 3.5" |
| Front Tire | Pirelli MT60RS 130/90B16 67H |
| Rear Tire | Pirelli MT60RS 150/80B16 77H |
| Dimensions | |
| Overall Height | 48.3 in (1226 mm) |
| Overall Length | 89.0 in / 2260 mm |
| Overall Width | 36.1 in (916 mm) |
| Seat Height | 25.7 in (654 mm) |
| Seat Height, Unladen | 26.8 in (680 mm) |
| Wheelbase | 61.5 in (1,562 mm) |
| Rake/trail | 29.0° / 4.8 in (122.2 mm) |
| Ground Clearance | 4.4 in (113 mm) |
| Lean Angle, Left (deg.) | 33° |
| Lean Angle, Right (deg.) | 33° |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 3.4 gal (13.0 L) |
| Weights | |
| GVWR | 988 lbs (449 kg) |
| Dry Weight | 569 lbs (258 kg |
| Weight, In Running Order | 589 lbs (268 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Maroon Metallic with Graphics |
| Electric | |
| Gauges | Digital Speedometer, Digital Tachometer, Odometer, fuel gauge, compass, ambient temperature, Gear indicator |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED Headlight, tail/brake light, turn signals, license plate light and indicator lights |
| Features | |
| Features | infotainment: 4" Display powered by RIDE COMMAND with GPS Navigation, Ride Data, Vehicle Status and Info, Bluetooth Connectivity and more. Feature-specific information for the display is as follows: real-time clock; ambient air temperature; heading; audio information display; vehicle status (voltage, engine hours, oil change); vehicle info (speed, fuel range, RPM, gear position); current ride data (distance, moving time, stop time, altitude, altitude change); trip meters; ride mode selection; screen brightness; and vehicle trouble code readout. 2025 or newer bikes come pre-installed with RIDE COMMAND+ and includes one year free of the subscription service. Unlock bike health, bike locator, live weather and traffic overlay, and more for a seamless, connected experience. Select 2025 models or newer come pre-installed with RIDE COMAND+. | Standard Equipment: ABS, Ride Modes, USB Charge/Data Port, Cruise Control, Traction Control, Keyless Ignition, Quick-Release Windshield |
| Warranty | |
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |
RideNow Kansas City | 800 N Rogers Road Olathe, KS 66062 | 913-839-8751 | Powered by Dealer Spike