Features may include:
The air-cooled Thunderstroke 116 produces 120 ft-lbs of raw torque for passing power in all 6 gears, giving you the power to leave everything - and everyone - in your exhaust.
Premium blacked out or chrome finishes, fork covers, wire wheels, and large headlight nacelle, and iconic Indian Motorcycle script badging on the tank, commanding attention at every corner.
Floorboards, traditional cruiser handlebars, a quick detach windshield and a touring seat with passenger pad come standard to guarantee a comfortable riding position.
Choose between three ride modes - Tour, Standard, or Sport - for an experience that's tailored to your riding style.
Design detail meets modern function with the industry-leading 4" Display powered by RIDE COMMAND. Unlock GPS navigation, cruise control, Bluetooth® connectivity, ride stats and more to elevate your riding experience. Even better, unlock pre-installed RIDE COMMAND+ that offers Bike Locator, Bike Health and more so you can stay connected and informed.
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | Thunderstroke 111 |
| Displacement | 116 cu in (1,890 cc) |
| Cooling System | Air-cooled |
| Bore | 4.063 in (103.2 mm) |
| Stroke | 4.449 in (113 mm) |
| Compression Ratio | 11.0 : 1 |
| Engine Torque | 120 ft-lbs |
| Engine Torque (rpm) | 2,900 rpm |
| Fuel Injection | Closed loop fuel injection / 54 mm bore |
| Drivetrain | |
| Drive/Driven Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Primary Drive | Gear Drive Wet Clutch |
| Gear Ratios (overall) 1st | 9.403 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 2nd | 6.411 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 3rd | 4.763 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 4th | 3.796 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 5th | 3.243 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 6th | 2.789 : 1 |
| Final Drive | 2.2 : 1 |
| Chassis | |
| Exhaust | Dual Exhaust w/ Crossover |
| Suspension | |
| Front Fork | Tube Diameter: 46 mm |
| Front Suspension | Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Dual Shocks w/adjustable preload |
| Front Travel (in./cm.) | 5.2 in (132 mm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 3.0 in (75 mm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Single / 300mm Semi-Floating Rotor / 4 Piston Caliper |
| Rear braking system | Single / 300mm Floating Rotor / 2 Piston Caliper |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel | Metzeler Cruisetec 180/65 B16 81H |
| Rear Wheel | Metzeler Cruisetec 130/90B16 67H |
| Front Tire | Metzeler Cruisetec 180/65 B16 81H |
| Rear Tire | Wire Spoke 16 in x 5 in |
| Dimensions | |
| Overall Height | 47.4 in (1,203 mm) |
| Overall Length | 90 in (2,286 mm) |
| Overall Width | 42.5 in (1,080 mm) |
| Seat Height | 26.2 in |
| Wheelbase | 64.0 in (1,626 mm) |
| Rake/trail | 29° / 5.2 in (132 mm) |
| Ground Clearance | 4.9 in (125 mm) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 4.0 gal (15.1 L) |
| Weights | |
| GVWR | 1,160 lbs (522 kg) |
| Weight, As Shipped | 714 lbs (324 kg) |
| Weight, In Running Order | 739 lbs (335 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Black Metallic |
| Electric | |
| Gauges | Speedometer, Tachometer, Odometer, Fuel Gauge, Compass, Ambient Temperature, Gear Indicator |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED Headlight, LED Tail/Brake/Turn Signals |
| Features | |
| Features | Standard Equipment: Ride Modes, Keyless Ignition, 12V Charge Port, Rear Cylinder Deactivation |
| Warranty | |
| Warranty | 2 Years, Unlimited Miles |
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | RideNow Kansas City |
| Primary Color | BLACK METALLIC |
| Stock # | IN019669 |
| VIN | 56KDBDBH8S3019669 |
| Condition | Excellent |
Introducing the striking and bold 2025 Indian Motorcycle® Super Chief® Dark Horse, available in the sleek Black Metallic or the vibrant Moss Green. This cruiser exudes power and style with its Thunder Stroke 116 V-Twin engine, delivering a whopping 120 ft-lbs of torque at 2900 RPM. The deep rumble of the engine is sure to turn heads as you cruise down the road on this touring machine.
Crafted with precision and attention to detail, this beast of a motorcycle is designed for riders who demand both performance and aesthetics. The classic cruiser frame is made from lightweight aluminum, providing a sturdy foundation for your journey. The distinctive steel fenders and aggressive front end give the Super Chief Dark Horse a commanding presence on the road.
Saddling up on this beauty, you'll sink into the plush two-piece vinyl seat, designed for both comfort and style. With a seat height of 26.2 inches, riders of all sizes can easily reach the ground and feel in control of this magnificent machine. The spacious saddlebags, made of luxurious leather with a plain trim, offer ample storage for all your essentials on the road.
Equipped with Ride Command™ GPS, you'll always stay on track and explore new horizons with ease. The temperature and fuel level gauges provide essential information at a glance, ensuring you can focus on the thri...
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | Thunderstroke 111 |
| Displacement | 116 cu in (1,890 cc) |
| Cooling System | Air-cooled |
| Bore | 4.063 in (103.2 mm) |
| Stroke | 4.449 in (113 mm) |
| Compression Ratio | 11.0 : 1 |
| Engine Torque | 120 ft-lbs |
| Engine Torque (rpm) | 2,900 rpm |
| Fuel Injection | Closed loop fuel injection / 54 mm bore |
| Drivetrain | |
| Drive/Driven Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Primary Drive | Gear Drive Wet Clutch |
| Gear Ratios (overall) 1st | 9.403 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 2nd | 6.411 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 3rd | 4.763 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 4th | 3.796 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 5th | 3.243 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 6th | 2.789 : 1 |
| Final Drive | 2.2 : 1 |
| Chassis | |
| Exhaust | Dual Exhaust w/ Crossover |
| Suspension | |
| Front Fork | Tube Diameter: 46 mm |
| Front Suspension | Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Dual Shocks w/adjustable preload |
| Front Travel (in./cm.) | 5.2 in (132 mm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 3.0 in (75 mm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Single / 300mm Semi-Floating Rotor / 4 Piston Caliper |
| Rear braking system | Single / 300mm Floating Rotor / 2 Piston Caliper |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel | Metzeler Cruisetec 180/65 B16 81H |
| Rear Wheel | Metzeler Cruisetec 130/90B16 67H |
| Front Tire | Metzeler Cruisetec 180/65 B16 81H |
| Rear Tire | Wire Spoke 16 in x 5 in |
| Dimensions | |
| Overall Height | 47.4 in (1,203 mm) |
| Overall Length | 90 in (2,286 mm) |
| Overall Width | 42.5 in (1,080 mm) |
| Seat Height | 26.2 in |
| Wheelbase | 64.0 in (1,626 mm) |
| Rake/trail | 29° / 5.2 in (132 mm) |
| Ground Clearance | 4.9 in (125 mm) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 4.0 gal (15.1 L) |
| Weights | |
| GVWR | 1,160 lbs (522 kg) |
| Weight, As Shipped | 714 lbs (324 kg) |
| Weight, In Running Order | 739 lbs (335 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Black Metallic |
| Electric | |
| Gauges | Speedometer, Tachometer, Odometer, Fuel Gauge, Compass, Ambient Temperature, Gear Indicator |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED Headlight, LED Tail/Brake/Turn Signals |
| Features | |
| Features | Standard Equipment: Ride Modes, Keyless Ignition, 12V Charge Port, Rear Cylinder Deactivation |
| Warranty | |
| Warranty | 2 Years, Unlimited Miles |
RideNow Kansas City | 800 N Rogers Road Olathe, KS 66062 | 913-839-8751 | Powered by Dealer Spike